Як святкували 175-річчя Олени Пчілки у Гадячі

Олена Пчілка – видатна постать в українській історії, літературі, громадському житті та національному відродженні України. Тож і 175-річчя громадської діячки (яке відзначали у червні 2024 року) святкували на всеукраїнському рівні. Але особливо поставилися до ювілею у рідному місті Олени Пчілки – Гадячі.
Дитячий театр у стінах бібліотеки
У Гадяцькій дитячій бібліотеці проходила виставка творів Олени Пчілки. А у рамках бібліотечного проєкту волонтерської допомоги для ВПО та дітей військових «Weekend з бібліотекою. Бібліотерапія» тут створили майстерню талантів «Дитячий бібліотеатр за творами Олени Пчілки».
Спочатку присутні слухали казки Олени Пчілки, а потім учасники та учасниці клубу за допомогою найпростіших костюмів та декорацій, які є у бібліотеці, інсценізували уривок чи навіть увесь твір. Діти щиро і впевнено грали свої ролі, що додавало їм впевненості та допомагало хоч на кілька годин забути про стрес.
Вірші бабусі Олі
Гадяцька дитяча бібліотека спільно із Гадяцьким історико-краєзнавчим музеєм та за підтримки відділу культури і туризму Гадяцької міської ради для клубу «Weekend з бібліотекою» організували бібліопікнік «Кольорові історії Зеленого Гаю». Екскурсоводка Гадяцького історико-краєзнавчого музею Марія Левковська провела для дітей цікаву екскурсію в музеї, а також стежками Зеленого Гаю. І тут, на місці, де колись стояв будинок відомої письменниці, провели літературний пленер за віршами «бабусі Олі». Наприкінці заходу мандрівники отримали у подарунок книжки-розмальовки «Годі, діточки, вам спать» і провели смачний пікнік із веселими розвагами.
Подкаст, пленер і виступи театралів
У 2024 році працівники Гадяцького історико-краєзнавчого музею провели ремонтні роботи у кімнаті «Берегиня Драгоманівського роду», адже саме тут чи не щодня відвідувачі слухають про життєвий і творчий шлях Ольги Драгоманової-Косач та її зв'язок із Гадячем.
А у травні 2024 року молодша наукова співробітниця музею Марія Левковська взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Олена Пчілка: барви особистості та феномен національного духу», що проходила у місті Звягель.
Культурні та розважальні проєкти та заходи організовував Гадяцький історико-краєзнавчий музей спільно із Гадяцьким фаховим коледжем культури та мистецтв ім. І.П.Котляревського та студією естетичного виховання коледжу. Зокрема, у березні 2024 року з нагоди святкування Міжнародного дня театру у вже згаданій кімнаті «Берегиня Драгоманівського роду» відбулися виступи юних театралів. Вони читали вірші авторства відомої поетки, відкриваючи для себе цю творчу особистість не лише як дитячу, а й дорослу письменницю і перекладачку.
Студенти Гадяцького коледжу культури і мистецтв імені І.П.Котляревського створили серію подкастів «Голос Олени Пчілки», на яких говорили про непересічну українку родом із Гадяча, її творчий та життєвий шлях.
Учениці Гадяцької дитячої мистецької школи взяли участь у пленерах «Рідний край» у Краснолуцькій громаді та «Нехай на любу Україну надивлюсь» в урочищі Лесин гай. Роботи, написані під час цього пленеру, були зібрані у виставку у кіноконцертному залі «Дружба».

Літературно-мистецьке свято «Дивоцвіт Лесиного гаю»
Щороку в Гадячі проходить обласне літературно-мистецьке свято «Дивоцвіт Лесиного гаю», яке готують відділ культури і туризму Гадяцької міської ради, Гадяцький коледж культури і мистецтв імені І.П.Котляревського та Гадяцька мистецька школа. Традиційно свято проводилося саме в урочищі Лесин гай, але вже кілька років через ковідні обмеження та повномасштабне вторгнення захід проходить у кіноконцертному залі «Дружба».
Грамотами Гадяцької міської ради та грамотами Департаменту культури і туризму Полтавської обласної військової адміністрації на заході відзначили діячів та діячок науково-літературної та культурно-мистецької ниви, які зробили вагомий внесок у пчілкознавство та розвиток рідного краю.
На святі погасили поштову марку, присвячену 175-річчю з дня народження Олени Пчілки. Ініціатором створення марки виступило медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства», а її дизайн розробили Ліля Рудецька та Олександр Бондаренко.
Виконувачка функцій директорки ТОВ «Гадяцький вісник», яке є видавцем відновленого видання «Рідний край. Газета Гадяцького земства» Віталіна Пинчук поділилась:
«З великим натхненням і повагою колектив редакції сприйняв ідею створення марки до 175-річчя з дня народження славетної землячки Олени Пчілки. Нехай ця нова поштова марка стане символом нашої поваги, вдячності та натхнення, яке ми черпаємо з історії рідної землі та величі наших предків».
Також редакційним колективом вшанували славетну землячку – поклали квіти та надягнули на її скульптуру в урочищі Лесин гай ексклюзивну хустку, на якій зображені елементи новоствореної поштової марки.
Святкування ювілею Олени Пчілки у навчальних закладах
Освітні заклади Гадяцької громади розробили та втілили низку заходів, присвячених 175-й річниці з дня народження Олени Пчілки. У бібліотеках міських ліцеїв проходили виставки творів видатної землячки та виховні години на тему життя і творчості письменниці.
Учні та учениці разом із викладачками Гадяцького ліцею №1 імені Олени Пчілки працювали над створенням постерів та буклетів про землячку, зокрема і англійською мовою. А також реалізували проєкт «Казки Олени Пчілки англійською мовою» та розпочали створення збірки, намалювавши ілюстрації з використанням інформаційно-комунікаційних технологій та айдентики.
У стінах ліцею провели також шкільну конференцію «Дивовижний скарб Олени Пчілки». Розроблені учнівською та вчительською спільнотою роботи і розвідки, які презентувалися на конференції, торкнулися всіх сфер життя та творчості талановитої письменниці.
«Письменники та літературознавці про Олену Пчілку», «Олена Пчілка: Досконалість по-українському», «Роль Олени Пчілки у становленні українських письменників із метою популяризації та розвитку української літератури», «Життя та творчість Олени Пчілки за кордоном», «Жанрова різноманітність збірки Олени Пчілки «Годі, діточки, вам спать», «Українська мова в житті та творчості Олени Пчілки», «Олена Пчілка: роль художнього перекладу в розвитку української літератури», «Гадяччина в житті Олени Пчілки», «Олена Пчілка: феміністка, матір українського націоналізму», «Золотий перетин у математиці та Олена Пчілка» – це лише частина цікавих та ґрунтовних робіт, виконаних учасниками та учасницями конференції.
А за ініціативи медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» директорка Гадяцького історико-краєзнавчого музею Ірина Орлова провела для учнів та учениць старших класів цього ліцею лекцію про Олену Пчілку як видавчиню часопису «Рідний край».
Здобувачі освіти державного навчального закладу «Гадяцьке вище професійне аграрне училище» провели літературний вечір «Дивовижна духовна спадщина Олени Пчілки», де розповіли про життєвий шлях Олени Пчілки та зачитали її твори.
А у Гадяцькому опорному ліцеї імені Лесі Українки за ініціативи медіа «Рідний край. Газета гадяцького земства» спільно із клубом інтелектуальних ігор «Магніт» пройшла гра «Що? Де? Коли?», присвячена Олені Пчілці.
Нагадаємо, що в Україні стартував національний збір на встановлення пам'ятника Олені Пчілці в Гадячі. Мета проєкту – вшанування внеску Олени Пчілки у розвиток журналістики та боротьбу за українське слово за допомогою створення живого простору для об'єднання і збереження національної ідентичності.
Збір відбувається на краудфандинговій платформі «Спільнокошт».