Михайло Драгоманов публікував матеріали про український рух

У пошуках платформи для висвітлення своїх ідей український публіцист, історик і громадський діяч родом із Гадяча Михайло Драгоманов обрав місячник «Вестник Европы» — петербурзьке видання, що вирізнялося помірно ліберальною орієнтацією. Це стало важливим етапом у його науковій і публіцистичній діяльності.
Михайло Драгоманов віддавав свою авторську перевагу виданню ще з раннього періоду наукової праці. З 1866 по 1908 рік його видавав і редагував Михайло Стасюлевич. Спеціально для цього журналу Драгоманов з аналітичного погляду підготував історико-публіцистичні статті, де почав говорити про український рух у широкому громадському контексті.
У цьому він вбачав зв'язок із цивілізованим інтелектуальним світом. В одному з номерів «Вестника Европы» за 1874 рік вміщена співавторська стаття «Народные наречия и местный элемент в обучении», що належить перу Людмили та Михайла Драгоманових.
Людмила Драгоманова під надихом і вказівкою свого чоловіка опублікувала цю статтю за підписом «Л.Д.». В Женеві вона завідувала експедицією «Громади» та вела її кореспонденцію, була найближчим помічником чоловікові на літературній ниві, переписувала його праці та надсилала в Україну.
Своїм красивим і розбірливим почерком писала начисто сторінки його рукописів, приносила переписані аркуші, а він знову вносив свої корективи та перекреслення. Тільки після прискіпливої авторської ретельності матеріал надсилали до журналу «Вестник Европы».
Михайло Драгоманов не випускає з поля зору зацікавленість – чи є читацька прихильність до цього видання серед гадячан (треба взяти до уваги, що «Вестник Европы» на той час мав 8000 «підпищиків»).
В «Австро-Руських споминах» він писав: «Довелося проїхати і в мій Гадяч… Тут побачиш більше смаку до інтелектуальних інтересів, ніж … у Галичині. А іноді й на селах, де дві родини виписують одна «Вестник Европы», а друга «Отечественные записки» та й міняються ними, й дають навколо…»
Читайте також: Як Олена Пчілка створила у Гадячі дитячий театр