стрічка

Національний збір на встановлення пам'ятника Олені Пчілці в Гадячі

06 Листопада 2024, 21:11
На краудфандинговій платформі «Спільнокошт» стартував національний збір на встановлення пам'ятника Олені Пчілці в Гадячі 2954
На краудфандинговій платформі «Спільнокошт» стартував національний збір на встановлення пам'ятника Олені Пчілці в Гадячі

В Україні стартував національний збір на встановлення пам'ятника Олені Пчілці в Гадячі.

Мета проєкту – вшанування внеску Олени Пчілки у розвиток журналістики та боротьбу за українське слово за допомогою створення живого простору для об'єднання і збереження національної ідентичності. Збір відбувається на краудфандинговій платформі «Спільнокошт».

Ольга Петрівна Косач, дівоче прізвище – Драгоманова, відома в усьому світі під псевдонім Олена Пчілка, видавала часописи і газети українською мовою, яку Російська імперія забороняла. Вона власним коштом друкувала пресу в роки Української народної республіки, коли державність і національна свідомість бути дуже крихкими. 

Які сенси закладені в проєкт по збору коштів на встановлення пам’ятника Олені Пчілці

Кампанія передбачає встановлення пам'ятника та створення контенту від Національної мережі гіперлокальних медіа Район.in.ua та відновленого видання Рідний край. Газета Гадяцького земства, яку очолювала Олена Пчілка у 1917-1918. 

Статті та відео, які будуть створені протягом 100 днів збору, актуалізують важливу роль Пчілки в захисті української мови та культури, громадотворенні, опору російській окупації. 

Ініціатива спрямована на переосмислення її ролі як редакторки та громадської діячки, яка понад століття тому заклала основи державницької політики в українській пресі. 

Це проєкт не просто про вшанування пам’яті, а про створення живого простору, де постать Олени Пчілки постане поза стереотипами радянської пропаганди і стане осередком для формування спільнот.

Колектив «Район.Миргород» у день запуску проєкту
Колектив «Район.Миргород» у день запуску проєкту

Як постать Олени Пчілки об’єднала редакції національної мережі Район.in.ua та локального медіа Рідний край. Газета гадяцького земства

Громадська організація «Рідний край – Гадяччина» відродила видання Рідний край. Газета Гадяцького земства, яке понад сто років тому редагувала Олена Пчілка у Гадячі.  

Газета виходить кожні два тижні уже два роки поспіль і є послідовницею ідей українолюбства та редакційної політики засновниці.

Колектив редакції погасив власну ювілейну марку до 175-річчя від дня народження славетної землячки.

У 2024 році команда стала лауреаткою Національної літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки "За просвітницьку діяльність".

Колектив медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» на врученні Національної літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки
Колектив медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» на врученні Національної літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки

А ще редакція газети відкрила сучасне новинне медіа  Район.Миргород, яке щодня висвітлює життя 17 громад на Полтавщині. З цього краю походить рід Драгоманових, яких дуже шанують на Волині.

Саме редакторська спадщина Олени Пчілки познайомила дві редакції з Гадяча та Луцька, де працює головна редакція Національної мережі гіперлокальних медіа Район.in.ua

«Райони» відомі на Спільнокошті журналістськими проєктами Район.Історія та Район.Культура

Нас об'єднує ідея – встановити памʼятник Олені Пчілці в її рідному місті Гадячі та створити живий простір, який стане осередком для втілення національних та локальних культурних ініціатив.

 

 

 

Представниці «Район.Миргород» у великій родині «Район.in.ua» у місті Луцьк
Представниці «Район.Миргород» у великій родині «Район.in.ua» у місті Луцьк

Чому саме зараз розпочалася робота з реалізації проєкту по збору коштів на встановлення пам'ятника Олені Пчілці в Гадячі 

У Гадячі, де 175 років тому народилася Олена Пчілка, досі немає пам’ятника на її честь. 

А чи на часі його встановлення і які питання це може вирішити? 

Уявіть Олену Пчілку, яка у своїх спогадах про редакторську справу вона писала: 

«Я з місяця в місяць докладала своїх грошей і жила надією, що становище таки покращає. Боляче було і матеріально, і морально, але не вистачало сили кинути й видання припинити»

Спроможність діяти за будь-яких умов, незалежно від підтримки чи обставин, на власний розсуд, беручи персональну відповідальність за прийняті рішення — це те, чого вимагає дух часу. Навіть якби залишився один-єдиний читач, вона б продовжувала свою справу, а можливо, і без жодного. 

Цей проєкт — спроба пробудити такий самий дух у кожному з нас: брати відповідальність, діяти за власними переконаннями і робити те, що вважаємо правильним, не питаючи ні в кого дозволу. 

Встановлення памʼятника Олені Пчілці в Гадячі — як редакторці, просвітниці, українці, редакційна політика якої зараз надактуальна. 

Редакційна політика від Олени Пчілки — це справжня зброя. Це щит, який захищає самЕ наше існування і меч, що руйнує міфи колоніальної політики, нав’язаної росією. 

Стратегія, концепція та інструменти фінансування заходів, спрямованих на вшанування пам’яті про Олену Пчілку

Це історія не про памʼятник, це історія про створення живого простору, де Пчілка постане поза межами стереотипів, нав’язаних радянською пропагандою, як сучасна редакторка, яка впроваджувала редакційну політику захисту і розбудови держави!

«Виступ Олени Пчілки перед гласними» у виконанні команди «Рідний край. Газета Гадяцького земства»

Створені подкасти, відео та статті повернуть у суспільне сприйняття Олену Пчілку як впливову редакторку, яка ще століття тому боролася за українське слово та культурну ідентичність.

Створені журналістами та журналістками матеріали допоможуть не лише поширити знання про її внесок у розвиток національної преси, але й привернуть увагу до спадщини видатної українки серед сучасної аудиторії, надихаючи нові покоління. 

Такий контент перетворить пам'ятник на живий інформаційний простір, який несе ідеї Пчілки у майбутнє та продовжує її місію національної самоідентифікації і свободи слова.

Зібрану суму доповнять внески від меценатів і громада

Бюджет збору буде скерований на розробку концепції пам’ятника, проведення конкурсу ескізів, гонорари скульпторам і архітекторам, створення та встановлення монумента, оплату будівельних матеріалів.

Пам’ятник розташують на громадському просторі в Гадячі, де він стане не лише історичною згадкою, а й місцем для освітніх заходів і зустрічей.

Журналісти та журналістки двох редакцій створять статті, відео та подкасти, присвячені Олені Пчілці та її редакторській спадщині.

Читайте також: Пам'ятник Олені Пчілці в Гадячі: Rayon.in.ua та «Рідний край. Газета Гадяцького земства» оголосили спільнокошт на зустрічі з читачами

Коментар
14/12/2024 Субота
14.12.2024
13.12.2024
11:48
КОЛОНКА Війна за війну 486